AKTUALNOŚCI
Slider
 DSC0114

„Wiara jest rzeczą osobistą, ale nie prywatną!”

W piątek, 12 marca, po raz kolejny uczestniczyliśmy w Akademii Duszpasterstwa. Gościliśmy w naszej wspólnocie księdza Piotra Wawrzynka oraz Panią Beatę i Pana Roberta, którzy przyjechali do nas z Leśnicy.

Tematem spotkania było szeroko pojęte funkcjonowanie parafii. Zastanawialiśmy się wspólnie jakie miejsce we wspólnocie powinni zajmować parafianie - jaka jest rola kobiety oraz mężczyzny. Trafnym spostrzeżeniem okazało się to, że zanikają granice terytorialne parafii, a wzrasta znaczenie granic emocjonalnych. Kwestią kluczową w posłudze duszpasterskiej powinna być relacja z ludźmi oraz bycie dla nich dostępnym i obecnym. 

Cennym doświadczeniem dla nas była możliwość wysłuchania głosu ludzi świeckich. „To właśnie oni tworzą parafię, ksiądz jest przecież tylko promilem w stosunku do całej wspólnoty parafialnej” - usłyszeliśmy od księdza Piotra. 

Ubogaceni takim doświadczeniem prosimy o szczególną modlitwę za nas - alumnów. Już niedługo nasi najstarsi bracia, czyli księża diakoni, wyruszą na parafie i będą robili wszystko co w ich mocy, aby poznane ideały wprowadzać w życie.

Po spotkaniu - nabożeństwem Drogi Krzyżowej - rozpoczęliśmy dzień skupienia przed przyjęciem posług lektoratu i akolitatu przez braci III i IV roku.