Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne we Wrocławiu

50-329 Wrocław
pl. Katedralny 14
Google Map
Google Map
071 321 41 71
Pn-Pt 8:00 - 17:00
Zapisy na dni skupienia:
Skrzynka intencji:
Nr konta seminaryjnego:
31 1020 5242 0000 2102 0156 6504
Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne we Wrocławiu

50-329 Wrocław
pl. Katedralny 14
Google Map
071 321 41 71
Pn-Pt 8:00 - 17:00
Zapisy na dni skupienia:
Skrzynka intencji:
Nr konta seminaryjnego:
31 1020 5242 0000 2102 0156 6504
Rekrutacja na nowy rok rozpoczęta!
Rekrutacja na nowy rok rozpoczęta!
„Dlaczego nie oddasz się Bogu raz na zawsze… ale tak naprawdę…teraz” – św. J.M. Escriva”
Koniec roku szkolnego dla maturzystów już za nami, a pierwsze egzaminy coraz bliżej. Zastanawiasz się, co dalej? Może właśnie teraz w Twoim sercu pojawiła się myśl o kapłaństwie?
A może już studiujesz albo masz ten etap dawno za sobą, a mimo to wciąż słyszysz cichy głos wołającego Boga, który nie daje Ci spokoju?
Nie musisz odkładać odpowiedzi na później — możesz odpowiedzieć już teraz!
Rozpoczęliśmy rekrutację do naszej wspólnoty na nowy rok akademicki. Szczegóły znajdziesz w zakładce Rekrutacja
„Dlaczego nie oddasz się Bogu raz na zawsze… ale tak naprawdę…teraz” – św. J.M. Escriva”
Koniec roku szkolnego dla maturzystów już za nami, a pierwsze egzaminy coraz bliżej. Zastanawiasz się, co dalej? Może właśnie teraz w Twoim sercu pojawiła się myśl o kapłaństwie?
A może już studiujesz albo masz ten etap dawno za sobą, a mimo to wciąż słyszysz cichy głos wołającego Boga, który nie daje Ci spokoju?
Nie musisz odkładać odpowiedzi na później — możesz odpowiedzieć już teraz!
Rozpoczęliśmy rekrutację do naszej wspólnoty na nowy rok akademicki. Szczegóły znajdziesz w zakładce Rekrutacja
Długi weekend czerwcowy spędziliśmy w dwóch miejscach – część wspólnoty udała się za zachodnią granicę naszego kraju, do Niemiec, a druga część wyruszyła do stolicy Polski.
Długi weekend czerwcowy spędziliśmy w dwóch miejscach – część wspólnoty udała się za zachodnią granicę naszego kraju, do Niemiec, a druga część wyruszyła do stolicy Polski.
W czwartek, 4 czerwca 2026 roku, w uroczystość Bożego Ciała, uczestniczyliśmy we Mszy Świętej pod przewodnictwem J.E. ks. abp. Józefa Kupnego. Po Eucharystii wzięliśmy udział w tradycyjnej procesji eucharystycznej ulicami Wrocławia.
Po wspólnej modlitwie podzieliliśmy się na dwie grupy. Pierwsza, wraz z ks. opiekunem Janem Inglotem, udała się do Warszawy. Po drodze zatrzymaliśmy się w Niepokalanowie, aby odwiedzić miejsce związane ze św. Maksymilianem Marią Kolbem, patronem naszego rocznika. Modliliśmy się w kaplicy, zwiedziliśmy muzeum poświęcone świętemu oraz wysłuchaliśmy opowieści zakonnika, który oprowadził nas również po celi św. Maksymiliana.
Nocleg spędziliśmy w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej. Wieczorem uczestniczyliśmy w uroczystych nieszporach pierwszoczwartkowych, po których odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu dla chętnych, trwająca do północy. Następnego dnia, po śniadaniu, mieliśmy czas na rozmowy z klerykami oraz chwilę odpoczynku przy kawie i słodkim poczęstunku.
Kolejnym punktem programu było Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Uczestniczyliśmy tam we Mszy Świętej oraz zwiedziliśmy muzeum poświęcone kapelanowi „Solidarności”. Następnie udaliśmy się na spacer po centrum Warszawy. Odwiedziliśmy między innymi Katedrę Polową Wojska Polskiego oraz Archikatedrę św. Jana Chrzciciela, gdzie zeszliśmy do krypt, modląc się za spoczywające tam osoby, w tym polskich władców i wybitnych przedstawicieli naszej kultury, takich jak Henryk Sienkiewicz.
Pod koniec dnia dotarliśmy do Świątyni Opatrzności Bożej. Dzięki życzliwości jednego z wikariuszy mogliśmy poznać historię i znaczenie tego miejsca. Na zakończenie mieliśmy czas na osobistą modlitwę, po czym wyruszyliśmy w drogę powrotną do Wrocławia.
Druga część wspólnoty udała się do Bawarii. Pomimo długiej podróży mieliśmy okazję zobaczyć wiele wyjątkowych miejsc. Jednym z najważniejszych punktów programu była wizyta na terenie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Dachau (więcej KL Dachau 2026 )
Bawaria jest również silnie związana z osobą papieża Benedykta XVI, dlatego podążaliśmy śladami Josepha Ratzingera. Odwiedziliśmy jego dom w Ratyzbonie, cmentarz, na którym spoczywają jego rodzice, oraz kościół, w którym przez lata głosił kazania. Następnie udaliśmy się do Freising, gdzie kształcił się w seminarium duchownym i gdzie w pięknej katedrze przyjął święcenia kapłańskie. Na końcu odwiedziliśmy Monachium, gdzie pełnił posługę arcybiskupa.
Wyjazd był również okazją do poznania historii Norymbergi – miasta o szczególnym znaczeniu dla dziejów Europy i świata. To właśnie tutaj po zakończeniu II wojny światowej odbyły się procesy niemieckich zbrodniarzy wojennych, które stały się symbolem wymierzania sprawiedliwości po tragedii wojny.
Dziękujemy Bogu za ten czas wspólnej modlitwy, formacji, poznawania historii oraz budowania wspólnoty.
Zobacz galerię z Niemiec: W drodze do Niemiec!
Zobacz też galerię z Warszawy: W drodze do Warszawy!
W czwartek, 4 czerwca 2026 roku, w uroczystość Bożego Ciała, uczestniczyliśmy we Mszy Świętej pod przewodnictwem J.E. ks. abp. Józefa Kupnego. Po Eucharystii wzięliśmy udział w tradycyjnej procesji eucharystycznej ulicami Wrocławia.
Po wspólnej modlitwie podzieliliśmy się na dwie grupy. Pierwsza, wraz z ks. opiekunem Janem Inglotem, udała się do Warszawy. Po drodze zatrzymaliśmy się w Niepokalanowie, aby odwiedzić miejsce związane ze św. Maksymilianem Marią Kolbem, patronem naszego rocznika. Modliliśmy się w kaplicy, zwiedziliśmy muzeum poświęcone świętemu oraz wysłuchaliśmy opowieści zakonnika, który oprowadził nas również po celi św. Maksymiliana.
Nocleg spędziliśmy w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej. Wieczorem uczestniczyliśmy w uroczystych nieszporach pierwszoczwartkowych, po których odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu dla chętnych, trwająca do północy. Następnego dnia, po śniadaniu, mieliśmy czas na rozmowy z klerykami oraz chwilę odpoczynku przy kawie i słodkim poczęstunku.
Kolejnym punktem programu było Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Uczestniczyliśmy tam we Mszy Świętej oraz zwiedziliśmy muzeum poświęcone kapelanowi „Solidarności”. Następnie udaliśmy się na spacer po centrum Warszawy. Odwiedziliśmy między innymi Katedrę Polową Wojska Polskiego oraz Archikatedrę św. Jana Chrzciciela, gdzie zeszliśmy do krypt, modląc się za spoczywające tam osoby, w tym polskich władców i wybitnych przedstawicieli naszej kultury, takich jak Henryk Sienkiewicz.
Pod koniec dnia dotarliśmy do Świątyni Opatrzności Bożej. Dzięki życzliwości jednego z wikariuszy mogliśmy poznać historię i znaczenie tego miejsca. Na zakończenie mieliśmy czas na osobistą modlitwę, po czym wyruszyliśmy w drogę powrotną do Wrocławia.
Druga część wspólnoty udała się do Bawarii. Pomimo długiej podróży mieliśmy okazję zobaczyć wiele wyjątkowych miejsc. Jednym z najważniejszych punktów programu była wizyta na terenie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Dachau (więcej KL Dachau 2026 )
Bawaria jest również silnie związana z osobą papieża Benedykta XVI, dlatego podążaliśmy śladami Josepha Ratzingera. Odwiedziliśmy jego dom w Ratyzbonie, cmentarz, na którym spoczywają jego rodzice, oraz kościół, w którym przez lata głosił kazania. Następnie udaliśmy się do Freising, gdzie kształcił się w seminarium duchownym i gdzie w pięknej katedrze przyjął święcenia kapłańskie. Na końcu odwiedziliśmy Monachium, gdzie pełnił posługę arcybiskupa.
Wyjazd był również okazją do poznania historii Norymbergi – miasta o szczególnym znaczeniu dla dziejów Europy i świata. To właśnie tutaj po zakończeniu II wojny światowej odbyły się procesy niemieckich zbrodniarzy wojennych, które stały się symbolem wymierzania sprawiedliwości po tragedii wojny.
Dziękujemy Bogu za ten czas wspólnej modlitwy, formacji, poznawania historii oraz budowania wspólnoty.
Zobacz galerię z Niemiec: W drodze do Niemiec!
Zobacz też galerię z Warszawy: W drodze do Warszawy!
Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne we Wrocławiu

50-329 Wrocław
pl. Katedralny 14
Google Map
071 321 41 71
Pn-Pt 8:00 - 17:00
Zapisy na dni skupienia:
Skrzynka intencji:
Nr konta seminaryjnego:
31 1020 5242 0000 2102 0156 6504